Copilul meu de zi cu zi de rutina in 1 luna

Copilul meu de zi cu zi de rutina in 1 luna

Cuprins:

zilnic grudnichka meu de rutină nou-născut în 1 luna

În timpul primului, cel mai important, luna de viata a copilului, părinții trebuie să creeze condițiile necesare pentru creșterea și dezvoltarea corespunzătoare a copilului. În această perioadă dificilă de adaptare la o viață nouă în afara mamei, dependența de putere separat de mama, respira un rol foarte important îl are data corectă a modului copilului. Sub rezerva unui program echilibrat de somn, produse alimentare, starea de veghe, jocuri în aer liber și plimbări copilul se dezvoltă în mod corect.

El este calm, doarme bine, nu plânge și nu obraznic, să crească sănătos și fericit părinți, plăcut. Programul corect va avea în mod necesar un impact asupra creșterii și dezvoltării copilului. Modul copil echilibrat al zilei este important pentru mamele tinere, permițându-i să se odihnească ușor pe o rutină constantă, nu cad de timp și spațiu pentru a se bucura pe deplin de maternitate.

Un mod exemplar al zilei în 1 luna

Programul stabilit al zilei pregătește copilul pentru a efectua pentru el cele mai importante provocări de dezvoltare, în prima lună de viață. Este, în primul rând, comunicarea cu părinții prin agukanya și zâmbete (citi articole speciale cu privire la agukane și zâmbet conștient), somn odihnitor sănătos și alimente destul de bun. Copilul își amintește secvența unui mod fix de acțiune al zilei la un moment stabilit și se pregătește pentru următoarea acțiune în avans. Dacă rutina se observă în mod constant, copilul devine rapid obișnuiți cu timpul zilei și pe timp de noapte, ritmul biologic și ia condus, fără complicații.

vis

În prima lună de viață, copilul este foarte mult timp pentru a dormi (în primele săptămâni de viață - de la 18 la 20 de ore pe zi), și se trezește, în principal, în scopul de a mânca. In perioadele ulterioare ale somnului sunt reduse, și crește trezie. În cazul în care copilul este treaz si de foame, el începe să exploreze în mod activ lumea din jurul lor, pentru a răspunde la sunetele părinților voce pentru a asculta sunetele din jur. Ca un copil atras de obiecte luminoase de mari dimensiuni pe care-l înconjoară, și el le vede.

alimente

Ziua de Modul copil 1 lună 1

Anterior, medicii de copii recomandat pentru tinerele mame să se hrănească copilul la un program special de hrănire la fiecare trei ore. Această abordare a fost popular acum câțiva ani. El încă urmat de unele mame. În prezent, cu toate acestea, medicii recomanda sa se hraneasca copilul la cererea copilului, în special în primele luni ale vieții sale, în medie, de 6-8 ori pe zi. Este puterea în acest moment este o necesitate majoră pentru copil.



Numărul de mese pentru fiecare copil poate varia individual, ca și cantitatea de hrană per hrănire (mediu pentru prima lună de viață - de la 50 la 90 ml de lapte sau amestec lactat). Multe mame tinere încearcă să se concentreze asupra comportamentului copilului și țîța sau sticla cu amestecul până când copilul se simte complet plin.

Din hrănire artificială, copilul poate mânca per hrănire un volum mai mic de amestec in comparatie cu copiii alăptau, datorită faptului că o formulă pentru sugari mai hranitoare, mai acizi grași saturați și oligoelemente, în comparație cu laptele uman. Prin urmare, formula pentru sugari necesită un pic mai mult timp pentru digestie si asimilare a unui copil mic și intervalele dintre mese, poate fi un pic mai mult pentru copii hrăniți cu biberonul.

baie

În prima lună de viață, din primele zile, pentru a fi incluse în modul de înot al copilului, de preferință în seara cu o zi înainte de somn de noapte și de hrănire. Aceasta este o procedură importantă și utilă pentru copil. Pat pentru utilizarea îmbăiere special proiectat pentru această baie pentru copii, cu o temperatură a apei nu mai mare de 37 de grade (poate fi măsurată cu un termometru pentru copii). Părinții pot determina temperatura apei, în funcție de sentimentele lor, după puțină practică. Este util să se adauge la apa pentru înot decocturi de plante medicinale (musetel, succesiune, alte plante aromatice), la recomandarea unui medic pediatru.

mers

Pentru copilul în prima lună de viață sunt importante plimbari regulate. Ele fac parte din programul zilei copilului. Aerul proaspăt și de razele solare sunt necesare pentru a menține stare bună de sănătate și de copil de imunitate. În primăvara și vara, puteți înlocui fața copilului sub razele soarelui pentru a produce în organism, copilul de vitamina D dorit pentru a preveni boala rahitism. In zilele foarte calde de vară, nu este necesar pentru a expune un copil sub soare deschis pentru a evita arsurile solare. somn util și în aer liber, în timp ce mersul pe jos copiii de somn strans.

Pediatrii recomandă să respecte regulile de bază ale plimbări în prima lună de viață:

  • o plimbare cu copilul numai după primele 10 zile de viață - se aplică celor născuți la termen, copii sănătoși;
  • în timpul iernii să meargă maximum 10 minute la o temperatură a aerului de minus 10 grade;
  • ora de vară - până la 20 de minute la o temperatură a aerului de până la plus 30 de grade.

Comunicarea cu copilul tau

Comunitatea și jocuri cu copilul joacă un rol important în viața de zi cu zi a primei luni a copilului. Este o greșeală să credem că un copil la o vârstă fragedă nu contează. Dimpotrivă, psihologii cred că copilul avea nevoie din primele zile de viață, pentru a crea încredere în lumea exterioară. mama discurs Afectuos, atenția și grija ei sunt cheia pentru o dezvoltare corectă și sănătoasă a copilului, inclusiv în viața lui viitoare.

O atmosferă calmă, armonioasă, comunicare, iar mama se joacă cu copilul ei, când a hrănit, și de a lua suficient de somn sunt necesare pentru dezvoltarea armonioasă a copilului. În procesul de comunicare trebuie să vorbească încet și calm. Mama buna cântând cântece, rime pepinieră, citește rime pepinieră, utilizarea zornăie în joc. Copilul învață să dețină stilou lor, iar mama sa ar trebui să laude și să sprijine pentru a-și arăta zelul.

Video: zilnic de rutină nou-născut grudnichka 1 luna de viata.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Rutina de zi cu zi a copilului în 7 luni: dacă să continue să trăiască pe un program?Rutina de zi cu zi a copilului în 7 luni: dacă să continue să trăiască pe un program?
Mea de zi cu zi de rutină elev de clasaMea de zi cu zi de rutină elev de clasa
Care ar trebui să fie modul de zi copil 1-luni-vechi?Care ar trebui să fie modul de zi copil 1-luni-vechi?
Care ar trebui să fie modul de a doua zi într-un copil de 2 luni-vechi?Care ar trebui să fie modul de a doua zi într-un copil de 2 luni-vechi?
Cum de a preda un copil regimuluiCum de a preda un copil regimului
Copilul meu de zi cu zi de rutină în 1 aniCopilul meu de zi cu zi de rutină în 1 ani
Modul copil nou-născut în 2 luni - viața de zi cu zi dreaptaModul copil nou-născut în 2 luni - viața de zi cu zi dreapta
Cât de mult somn ar trebui să grudnichok?Cât de mult somn ar trebui să grudnichok?
Ziua Copilului la regimulZiua Copilului la regimul
Copilul meu de zi cu zi de rutina in 1 lunaCopilul meu de zi cu zi de rutina in 1 luna
» » » Copilul meu de zi cu zi de rutina in 1 luna

© 2011—2024 GurusBaby.com