Grija pentru un copil nou-născut în spital

În acest articol:

Grija pentru un copil nou-născut în spital

Bună ziua, dragi mamici! Da, asta e mama mea. Pentru că în primul rând, veți fi aproape de copilul după naștere. Desigur, în spital sunt asistente medicale si medici pediatri experti, dar propria lor cunoaștere nu va fi negat. Mai ales în cazul în care acest lucru este prima ta-născut.

În ultimii ani, tot mai frecvente in spitale exista Camera mama si copilul nou-născut. Cum a schimbat lucrurile.

Acum, experții ambele mâini pentru că, după ce copilul se naște primul lucru pe care mama mea a pus pe stomac, cu inițierea alăptării, rooming-in pentru copilul cu mama ei, o scutecelor liber, hrănire ca copilul vrea. Există un moment, prioritățile se schimbă.

Toate exact opusul a ceea ce a fost înainte. Prin urmare, mamele si bunicile sfaturi, desigur, este de a asculta, dar pot avea de a face opusul.

Care este îngrijirea copilului în spital?

Sigur, copilul care a fost de nouă luni în burtica mamei mele si am auzit sunetul inimii ei după naștere va fi mult mai confortabil cu mama mea. La cererea lui, dezmierdare hranei pentru animale și acalmie copilul va fi mai calm, iar mama mea a stabilit lactației.

O mamă să se simtă mai încrezători, trebuie să se pregătească pentru această întâlnire mult-așteptat cu copilul.

Dacă ați decis deja la spital de maternitate și a decis că după nașterea copilului trebuie să fie cu tine în aceeași cameră, este necesar să se familiarizeze cu unele dintre regulile de nou-nascuti de ingrijire in spital, cel puțin teoretic, am fost familiare.

Deci, să afle și să ia în considerare modul în care să:

Cum de a păstra un copil nou-născut?

Primul lucru pe care trebuie să acorde o atenție - nu-ți fie frică să atingă copilul, cu atât mai mare va fi nou-născut în contact cu mama ei, cu atât mai bine pentru dezvoltarea lui. Desigur, încrederea vine cu experiență, dar cel puțin să încerce să ton, care este de asemenea important.

Când ia copilul în brațe, să încerce să facă mișcările au fost blând și măsurat, calm, vorbesc cu copilul, zâmbind la el. Deși nou-născuți sunt încă foarte prost văzut și auzit, ei se simt foarte bine starea de spirit mama.

Arată-ți dragostea la copil prin atingere, și este posibil să aibă copilul în spital vă va oferi un zâmbet.



Este necesar să se sprijine capul copilului cu o mână, ca și mușchii gâtului unui copil nou-născut este încă slab dezvoltată, iar el nu poate ține capul lor. În al doilea rând de mână menține fese și partea din spate a nou-născutului, încercați pentru a transporta copilul din diferite părți ale tine.

Cum să taie unghiile nou-născut?

Chiar și în burta mamei mele într-un copil în creștere galbenelele, și atât de mulți copii se nasc cu unghiile lungi. Pentru accident de nou-născut în sine nu a rănit, trebuie să poarte mănuși speciale pentru el - unghiile disonant sau tăiate cu grijă.

Pentru a face acest lucru, mergi la spital, gatiti foarfece pentru copii cu margini rotunjite. Rețineți că nu trebuie să taie unghiile sunt foarte scurte, și încercați. Că după tunsoare ar trebui să fie margini ascuțite în cuie.

Cum să spele un copil nou-născut?

Copilul va trebui să spele de fiecare dată când face "cazul său". Și o fetiță și băiat trebuie să se spele departe din fata spre spate.

Acest lucru se face pentru a nu aduce o infecție în organele genitale ale copilului. Se spală imediat copilul ar trebui să fie jet de apă caldă și săpun și de a folosi numai în cazul în care nu a reușit să curețe niște apă.

După ce podmoete copilul, pielea copilului de a pelenochkoy curat ușor umed. Și pentru a pune un scutec curat pe el.

Cum de a schimba scutecul de unică folosință?

Nou-născut scutece pentru copii trebuie să fie schimbat destul de des, încearcă să schimbe la fiecare două - trei ore. Este de dorit ca scutecul a fost "respirație":

  • neambalate copilul, scoateți scutec murdar și podmoyte;
  • Pune un scutec curat. bandă colorată în față cu partea Velcro ar trebui să fie înapoi;
  • aveți nevoie pentru a verifica scutecul adiacente burta copilului. În cazul în care copilul între corp și centura se potrivește cu degetul, ai făcut totul bine;
  • ombilical pana cand rana sa vindecat, este necesar să se aplece centura în afara scutecului circulația naturală a aerului a avut loc.

Cum se înfășa un nou-născut?

Pana in prezent, expertii recomanda ca nou-născut îngrădi în mod liber, explicând că copilul va fi mai convenabil să se miște picioarele și să ia o poziție confortabilă pentru ei înșiși.

In spital, asistente medicale vor arăta tehnica scutecele, și cel mai probabil primele zile va înfășa copilul cu mânere necesare.

Ne exprimam speranta ca sfaturile pe care suntem impreuna cu voi discutat, pentru a ajuta fiecare femeie însărcinată, și să-i pregătit moral și teoretic, și se simt mult mai încrezător în îngrijirea și grija pentru copilul lor nou-născut.

Fotografii și video: Grija pentru un copil nou-născut în spital

Fotografia unei tinere mame cu un copil nou-născut, generation.uzFotografia unei tinere mame cu un copil nou-născut, generation.uz
Caracteristici de îngrijire a nou-născutului în spital, 4child.ruCaracteristici de îngrijire a nou-născutului în spital, 4child.ru
copilul nou-născut într-un pat de copil in camera cu mama mea, odetkah.rucopilul nou-născut într-un pat de copil in camera cu mama mea, odetkah.ru
de îngrijire a copilului în spital - video de
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Prima zi cu un nou-născut acasăPrima zi cu un nou-născut acasă
Ce ar trebui să fie luate la spital - o listă a lucrurilor necesare pentru ei înșiși și nou-născutCe ar trebui să fie luate la spital - o listă a lucrurilor necesare pentru ei înșiși și nou-născut
Ce să aducă la spitalCe să aducă la spital
Când poți merge cu un nou-născutCând poți merge cu un nou-născut
Cum să spele fata copil?Cum să spele fata copil?
Nou-născut propriu înfășatNou-născut propriu înfășat
Muncă plătită -, spre deosebire de liberMuncă plătită -, spre deosebire de liber
Ce mama sa ia la spitalCe mama sa ia la spital
Ce trebuie să nou-născuților pentru prima dată?Ce trebuie să nou-născuților pentru prima dată?
Grija pentru sugari prematuriGrija pentru sugari prematuri
» » » Grija pentru un copil nou-născut în spital

© 2011—2024 GurusBaby.com