În cazul în care un copil este otrăvit de monoxid de carbon ...

Aerul din orașele mari moderne de astăzi sunt adesea saturate cu contaminanți. Acestea sunt toate în diferite grade de influență asupra persoanei. În cazul în care organismul adult este capabil să facă față cu cele mai multe dintre pericolele invizibile care stau la pândă pentru el în aer, copiii din acest domeniu rămân vulnerabile. Cel mai frecvent vinovat de săraci fiind aer copil este monoxid de carbon. Semne de primejdie poate indica faptul că otrăvirea copilul sa întâmplat. Poți să-l definiți singur? Da.

Otravirea unui copil

Simptomele de intoxicare cu monoxid de carbon nu poate fi ratat!

În cazul în care este rădăcina răului se ascunde?

Multe mame se întreabă: „De ce copilul meu otrăvit de monoxid de carbon?“ Răspunsul este simplu: pentru că gazul nu poate fi văzut (este incoloră) sau simt (fără miros). Carbon intoxicatii cu monoxid apar frecvent în sezonul rece, când fantele de ventilație din casa închisă.

Cauzele acumulării de gaze într-un spațiu închis poate fi:

  • blocaje de trafic - concentrația de substanțe nocive în aer este mare, iar gazele de eșapament pot pătrunde în interiorul oricărei mașini, chiar și prin cel mai mic spațiu;
  • Într-un blocaj de trafic

    Copiii care trăiesc în zone metropolitane, ghinion ...

  • încălzitoare de defecte, din care și scurgeri de gaze interne;
  • utilizarea improprie a cuptoarelor în case de tip vechi (când șuruburile aragaz și dopurile închise înainte de combustibilul este ars);
  • prezența unui copil într-o cameră închisă, în care motorul vehiculului funcționează în mod continuu;
  • Incendii în clădiri înalte, atunci când este aprins-o singură porție, iar gazul curge prin ventilație pe toate etajele.

Video: La Astana, trei copii au fost uciși de intoxicație cu monoxid de carbon

foc

Fumul de foc - una din principalele cauze de otrăvire.

Simptomele și gradul de intoxicație cu monoxid de carbon

Medicii au identificat un număr de grade de monoxid de carbon otrăvire gravitate:

  1. lumină - concentrația de substanțe nocive din sânge - de la 20 la 30%. Pentru ușoară caracterizată prin:
  • strănut frecvente;
  • tinitus;
  • tuse;
  • încurcă conștiința;
  • lipsa de energie;
  • lipsa de energie

    Copilul dumneavoastră întotdeauna activ gândit brusc asa? Fii vigilent!

  • dureri de cap;
  • amețeli;
  • scurtă leșin;
  • palpitații de respirație superficială;
  • tensiunii arteriale crescute.
  1. central - nivelul de compuși toxici variază între 30-40%. Semne de moderat manifestate în:
  • starea generală de agitație sau apatie;
  • băiat apatie

    La simptomele treapta de mijloc mai grav - copilul vomită, el a apărut halucinații și apatie.

  • halucinații auditive și / sau vizuale;
  • convulsii tonice și clonice de caractere;
  • puls rapid;
  • vărsături (eventual cu spumă de culoare roz pe buze - un semn de edem pulmonar);
  • pierderea conștienței.
  1. sever - saturația sângelui cu substanțe toxice este mai mare de 50%. Simptomele de grad sever următoarele:
  • tensiunii arteriale devine foarte mare;
  • picături temperatura corpului;
  • Temperatura scăzută.

    În cazul în care un copil a scăzut brusc temperatura, suna o alarmă.

  • există o insuficiență renală acută;
  • Respirația - involuntar, periodic, insuficientă;
  • mușchii membrelor sunt într-un ton elevat;
  • extremități cianotice devin tentă pronunțată (cianoza);
  • apar convulsii, urinarea involuntară și defecare;
  • ten este de culoare rosu aprins;
  • Fața roșie a unui copil.

    obrajii Purple - un alt simptom de intoxicație severă.

  • ca răspuns la stimuli externi este adesea absentă;
  • posibila umflare a țesuturilor moi.

Katherine spune:



„Am fost în picioare într-un blocaj în trafic. In apropiere într-un scaun pentru copil eziti Danil. Timpul trece, și ne îndreptăm în trafic intens la ritmul de melc. Sunt obișnuit să arunce o privire la scaunul pasagerului adiacent și vezi că Zinger meu ciudat zvâcneau. Am lăsat-l deranjez, și el nu răspunde în nici un fel. Am intra în panică, cu ochii aproape pe un loc umed și încă nu mă pot mișca nicăieri: un blocaj de trafic teribil. Ceva de genul strâns mâinile formate 112, a descris situația. Echipa de urgență nu a fost în măsură să ajungă la noi. Am tiptil mutat în jos la bordură și a scos copilul din mașină. Câteva minute mai târziu, un paramedic a sosit. Foot. Ambulanta a fost de 200 de metri distanță de noi. Medicul a examinat Daniel, a spus că a otrăvit de gazele de eșapament moderate. Copil cu mine dus la spital, iar masina - cu lira masina, așa cum ne-am afla în spital, timp de peste o săptămână. În acest timp a existat o mulțime de diferite proceduri și teste. Medicii de temut complicații foarte grave, dar, cum ar fi, toți au trecut departe, cu toate că mi sa spus că consecințele ar putea să se găsească la o dată. Acum, mă uit cu atenție pentru fiul său și du-te mereu cu fereastra deschisă ușor în mașină. "

Fata în spital

În cazul otrăvirii copiilor spitalizati cu gaze naturale întotdeauna.

Acțiunile tale în caz de otrăvire

Ce se întâmplă dacă copilul este otrăvit de monoxid de carbon? Sunați imediat brigada ambulanță! Primul ajutor pentru intoxicatii cu monoxid de carbon, pe care o puteți avea propriul copil - cât mai curând posibil, să-l aducă în stradă. De urgență ajutor de resuscitare natura astfel de îmbrăcăminte libere din piept și freca ei. După rândul său copilul de partea lui, că el nu sa întâmplat limba. Dacă este posibil, Tuck copilul în haine calde sau suprapune cu radiatoare. Dacă este necesar, și dacă nu există semne de edem pulmonar - începe CPR (metoda „gura-la-nas“ este mai eficient). A venit la personalul medical de salvare se va efectua toate celelalte manipulări pentru a salva firimiturile. Tratamentul ulterior al copilului va avea loc într-un spital.

ambulanță

suna imediat „ambulanta“, în cazul în care toate semnele de otrăvire.

Yanina împărtășește povestea lui:

„Copilul a început să se topească în fața mea: un lent, somnoros, strănuturi și tuse. Primul meu gând: el alergii agravat. Am pregătit deja medicamentul, atunci când dintr-o dată soneria a sunat. Ea a fugit la un vecin cu ochi mari enorme, înfricoșător, și a spus că etajul 4 a fost un foc de mai jos. Am înțeles imediat totul, deschis imediat fereastra și a cerut asistență medicală de urgență. Medicii așteptați prea mult timp. Și copilul, și am avut un grad de lumină de intoxicare cu produse de ardere. Totul a lucrat, dar acum întotdeauna las deschis una dintre ferestrele mici în apartament. "

Video: Elena Malysheva. Primul ajutor pentru intoxicatii cu monoxid de carbon

Ce poate amenința otravire?

Consecințele care pot pândi firimiturile după o iubire neimplinita cu Otrăvitorul trădătoare - este un complex tulburări, și-a exprimat într-o măsură mai mare sau mai mică:

  • probleme cu vederea;
  • probleme cu funcționarea inimii;
  • natura nervoasă a bolii;
  • Un copil nervos.

    Monoxidul de carbon este un efect negativ asupra sistemului nervos.

  • probleme de memorie;
  • agravarea diferitelor boli cronice.

Olga regretă că nu se observă în timp simptome de intoxicare:

„Respira aceste mizerii amândoi: I - un pic mai puțin, iar copilul - la otrăvirea moderată. În cazul în care nu a fost noaptea târziu, ar putea avea de a face cu cele mai puține consecințe. Da, ambulanta a fost, spitalul a fost, dar nu complet vindecat. Acum du-te în mod regulat la un cardiolog. Progresul în tratament este, dar există încă un drum lung de parcurs ... "

probleme cardiace

Consecințele pot fi foarte neplăcute, inclusiv boli cardiace severe.

Supravegheați întotdeauna aerul curat constant în apartamentul său, garaj sau masina - astfel încât să puteți salva viețile celor dragi.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
De ce femeile gravide nu fumează?De ce femeile gravide nu fumează?
Puteți sau nu poate fi activat de carbon gravidă?Puteți sau nu poate fi activat de carbon gravidă?
Fumatul în timpul sarcinii: ce este nociv pentru copil?Fumatul în timpul sarcinii: ce este nociv pentru copil?
Este posibil să carbon activat în timpul sarcinii?Este posibil să carbon activat în timpul sarcinii?
Primul ajutor pentru otrăvire un copilPrimul ajutor pentru otrăvire un copil
Narghilea în timpul sarciniiNarghilea în timpul sarcinii
Intoxicație la copiiIntoxicație la copii
Intoxicație în timpul sarciniiIntoxicație în timpul sarcinii
Carbon activat în timpul sarciniiCarbon activat în timpul sarcinii
Lesin la copii și adolescenți. Motivele pentru care, primul ajutorLesin la copii și adolescenți. Motivele pentru care, primul ajutor
» » » În cazul în care un copil este otrăvit de monoxid de carbon ...

© 2011—2024 GurusBaby.com