Smecta pentru copii sub un an

Cuprins:

Grija pentru nou-născuți este adesea asociat cu un astfel de fenomen neplăcut, ca și cu probleme gastro-intestinale. Gusa, diaree, vărsături profuze, alergii alimentare - este foarte îngrijorat de copil și a amenințat sănătatea lui, dacă lăsați glisiera situația. Cum pentru a ajuta la firimiturile, în cazul în care alegerea de medicamente aprobate pentru copii de până la un an, este foarte limitat? În acest caz, Smecta pentru nou-nascuti este un avantaj pentru părinți tineri.

Descrierea și funcționarea Smecta

Bazele pregatirii - smectită dioctaedric. Acest lucru este complet sigur, adsorbant naturală de origine naturală nu este absorbită în intestin, precum și alte componente ale medicamentului. Datorită faptului că substanța nu intră în sânge și nu provoacă reacții alergice și alte fenomene negative, un astfel de medicament poate fi administrat în condiții de siguranță și pentru copii lunar, iar femeile însărcinate și care alăptează mame.

Smecta, în timp ce în tractul gastro-intestinal, absoarbe toate substanțele toxice și nocive, resturile de alimente nedigerate, și apoi le elimină din organism. In plus, medicamentul are un efect pozitiv asupra peretii stomacului și intestinelor, întărește funcțiile protectoare ale membranelor mucoase, precum și ajută la restabilirea microflorei.

Datorită gustului dulce plăcut, smectit fără probleme, vă puteți da copilul, nu se tem că el va arunca. Medicamentul este disponibil într-o formă convenabilă pentru a forma o pulbere care se reconstituie cu apă. Acest lucru asigură faptul că produsul este ușor să distribuie și să aplice pentru copii.

La ce vârstă poate un copil da Smecta

Dacă este necesar, smectite poate da copilului primele zile de viață. Desigur, pentru a primi orice medicament, chiar mai sigure, necesită consultarea prealabilă a unui medic. Ar trebui, de asemenea, ia în considerare cu atenție informațiile, care conține instrucțiuni pentru medicamentul, deoarece există o serie de contraindicații.

Indicații pentru utilizarea Smecta la sugari

Smecta pentru nou-născuți pot fi aplicate în următoarele cazuri:

  • Tratamentul complex pentru eliminarea simptomelor dysbiosis.
  • Dacă aveți diaree.
  • În tratamentul reacțiilor alergice, dermatite.
  • În cazul în care otrăvire.
  • Cand balonare, colici.
  • Acesta poate fi folosit pentru copii, în funcție regurgitare frecvente și abundente.
  • La diferite probleme gastro-intestinale asociate cu introducerea de noi componente de alimentare.
  • Inflamatia la nivelul tractului gastro-intestinal.
Smecta
gravide și mamele care alăptează de droguri activ va fi un avantaj pentru diaree, arsuri la stomac, flatulență, exacerbare acută a ulcerului peptic, manifestări acute de toxicitate

Contraindicații

Ca orice alt medicament, Smecta conține o serie de contraindicații:

  • Ileus.
  • constipație severă.
  • Hipersensibilitatea de componente de droguri.
  • Fruktozemiya (intoleranță la fructoză).
  • Cu grijă în diabetul zaharat.

În cazul în care un copil are semne evidente sau suspiciune de oricare dintre aceste elemente, apoi să ia medicamentul nu ar trebui să fie!

efecte secundare



Singurul efect secundar poate fi constipație. Acest lucru se întâmplă în cazurile în care nu a cunoscut dreptul de droguri și doza. Prin urmare, trebuie să urmați cu strictețe instrucțiunile și de a obține consiliere profesională în avans. În plus față de constipație, în cazuri individuale rare, poate exista o erupție cutanată, urticarie, angioedem.

Cum de a da un nou-născut Smecta

Recomandam pentru citire:EspumizanPot da Espumizan nou-născut
  • Smekta sugari diluat în apă, lapte matern, formula pentru sugari.
  • Se diluează medicamentul trebuie să fie atent pentru a evita formarea de noduli, iar soluția a devenit omogenă.
  • Doza pentru copii sub vârsta de un an - 1 plic diluat în 50 ml de lichid pe zi.
  • Cu intoxicații puternice, vărsături, diaree doza poate fi crescută până la 2 plicuri diluate în 100 ml de lichid, în prima zi de boală. Creșterea dozei trebuie discutată cu medicul.
  • medicamente Diluat poate da copilul cu o lingura, dintr-o sticlă sau o seringă fără ac.
  • Întregul volum de medicamente care trebuie luate în doze divizate pe parcursul zilei.
  • În tratamentul Smecta ar trebui să dea o mulțime copil de apă sau orice alt lichid, pentru a evita constipatia.
  • Pentru copiii de la sase luni, pudra poate fi diluat în piureuri de terci, fructe sau legume.
  • În cazul în care copilul este de a lua alte medicamente, este necesar să se aștepte aproximativ 2 ore între consumul de droguri și de Smecta. Acest lucru este de a se asigura că medicamentul a avut un efect. Dacă beți în timp ce smectite și de droguri, acesta este absorbit și afișat și nu va avea efectul dorit.
  • Dacă diaree severă și vărsături necesare între doze de medicament pentru a încerca să bea copilul cu apă curată sau soluție de rehidratare.

În cazul în care pentru a cumpăra droguri. preț

Smecta - un medicament popular în populația rusă, astfel încât să puteți cumpăra de la orice farmacie. Costul pachetului de 10 saci - aproximativ 150 de ruble. Puteți găsi medicamentul cu aroma de portocale sau de vanilie.

analogi de Smecta

Uneori, o situație poate apărea ca atunci când se iau Smecta copilul începe vărsături, erupții pe piele, sau angioedem. Acest lucru înseamnă că medicamentul nu este firimiturile adecvate. O astfel de situație - o raritate, dar există. Ce se poate face în acest caz? Căutare pentru analogi! Nu au Smecta:

  • neosmectin,
  • Diosmektin,
  • smectită dioctaedric.
neosmectin
Toți analogii ar trebui să fie selectate împreună cu medicul pediatru. dizolva inainte de droguri si da-l la copil, trebuie să examineze cu atenție componentele medicamentului, contraindicații și posibilele reacții adverse

Opinii de smectită

Galina (12.01.2016): Smecta - este ceva fără de care nu îmi pot imagina piept medicamente! Am trei copii, cel mai mic copil este de numai 2 luni. Am venit la îndemână acest medicament atunci când copilul a început brusc diaree de amestec selectat în mod corespunzător. M-am luat droguri in timpul sarcinii, atunci când au existat probleme cu stomacul.

Zoe (13.03.2016)Eu dau în condiții de siguranță Smecta nou-născut. Așa a fost cu primul și al doilea copil. Efectul a fost întotdeauna excelent, nu „pobochek“ nu a fost observată. Foarte bine diaree opri și lupte flatulență. Soțul meu și eu, de asemenea, o iau de otrăvire sau exacerbarea gastrită.

Oxana (02.20.2016): Smecta - un salvator. Copilul meu a aratat semne de o alergie la alimente în timpul intarcarea precoce. În combinație cu alte medicamente, Smecta a dat un efect minunat - corpul este curățat de semne erupții cutanate de disbacterioza a dispărut.

Maria (03.30.2016)Am luat smectită în timpul sarcinii, în cazuri de otrăvire. Am fost atunci foarte bolnav, frică pentru copil. Dar toate simptomele dispărut în doar câteva zile. Preparatul este foarte bun. Deja am da acest medicament fiului meu nou-născut, când a suferit o burtă la disbacterioza. Lucrările de droguri perfect si nu are efecte secundare!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Smecta pentru nou-născuțiSmecta pentru nou-născuți
Smecta pentru nou-născuțiSmecta pentru nou-născuți
Smecta în timpul sarciniiSmecta în timpul sarcinii
Smecta în timpul sarciniiSmecta în timpul sarcinii
Smecta pentru copii și femeile gravide: instruire, descriere și indicațiiSmecta pentru copii și femeile gravide: instruire, descriere și indicații
Smekty Numirea pentru copii în primul an de viațăSmekty Numirea pentru copii în primul an de viață
Smecta pentru sugariSmecta pentru sugari
Smecta pentru copii: instrucțiuni de utilizareSmecta pentru copii: instrucțiuni de utilizare
Smecta pentru nou-născuți: instruirea și dozareSmecta pentru nou-născuți: instruirea și dozare
Smecta pentru copiiSmecta pentru copii
» » » Smecta pentru copii sub un an

© 2011—2024 GurusBaby.com